Сыбайлас жемқорлыққа қарсы тақырыпта «Гладиаторлар шайқасы» демонстрациялық дебаты

«Сөз – адамның ең күшті қаруы»

Аристотель

2021 жылдың 25 ақпанында әлеуметтік-гуманитарлық пәндер кафедрасының пәндік онкүндігі аясында студенттер арасында сыбайлас жемқорлыққа қарсы дүниетаным және сыбайлас жемқорлыққа деген теріс көзқарасты қалыптастыру үшін «Гладиаторлар шайқасы» тақырыбында демонстрациялық дебаты өткізілді. Дебаттар Big Blue Button платформасында онлайн режимінде ұйымдастырылды.

Іс-шара үшін ерекше формат таңдалды, атап айтқанда шоу-турнир, онда екі тәжірибелі спикер шешендік және дебаттық тәжірибелерін таратты. Тәжірибелі пікірсайысшылар, қалалық, республикалық және халықаралық турнирлердің жүлдегерлері, Старкова Анастасия (ҚЖПК) және Яковенко Стас (А.Байтұрсынов атындағы ҚӨУ) сыбайлас жемқорлықтың әр түрлі формалары, ерекшеліктері туралы жалпы түсінік беріп қана қоймай, олардың өмірдің түрлі салаларында көрінуі, себептері, сонымен қатар бұл құбылыстың зиянды салдары туралы айтып кетті.

Пікірсайыс барысын «Мұрагерлер» дебаттық клубының қатысушылары, дебат қозғалысына қызығушылық танытқан бірінші курс студенттері және колледж оқытушылары қатысты. Арнайы пәндер оқытушысы және пікірсайыс дағдылары бойынша сертификатталған жаттықтырушы Карамурзин Рауан Мұхамедқалиұлы төрешілер комиссиясын басқарды. Педагог-ұйымдастырушы Анастасия Вячеславовна Пушкарева дебат регламеті мен дебат ережелерінің сақталуын қадағалады.

Спикерлер сөйлегеннен кейін колледж студенттері өздерін қызықтыратын сұрақтар қоя алды, тәжірибелі спикерлерден бастаушыларға кеңес ала алады, көпшілік алдында сөйлеу қорқынышымен қалай күресуге болатындығын біле алады.

Нәтижесінде төрешілер бірауыздан жеңісті Яковенко Стасқа берді (ҚӨУ, бірақ колледж студенттерінің алған сыбайлас жемқорлыққа қарсы мінез-құлқының мотивациясы дебат нәтижесінен әлдеқайда маңызды екенін ұмытпаңыз.

Біз Қостанай жоғары политехникалық колледжінің базасында «Мұрагерлер» пікірсайыс клубының одан әрі сәтті жұмыс істейтініне үміттіміз және барлық іс-шараларға қатысушыларға барлық бастамаларында сәттілік тілейміз!

Ақпаратты әлеуметтік-гуманитарлық пәндер кафедрасының меңгерушісі Муслимова Ж.М. дайындады.