Сүйіспеншілік пен шығармашылық педагогикасы

Абай Құнанбаевтың 175 жылдық мерейтойын атап өту аясында 3 ақпан күні Қостанай жоғары политехникалық колледжінде «Сүйіспеншілік пен шығармашылық педагогикасы» атты тақырыбында «Өзін-өзі тану» оңкүндігін салтанатты ашылуы болып өтті.

Абай Құнанбаев өз қара сөздерінде оқыту мен тәрбиелеудің маңыздылығын бірнеше мәрте атап өтті: еңбек, адамгершілік, ақылды, эстетикалық тәрбиелеу арасында өзара байланыс; жеке тұлғаның қалыптасуында тәрбиелеудің жетекші рөлін тану. Ақын жастарды оқуға, түрлі жаңа кәсіптерімен ғылымды меңгеруге шақырды, қоғам игілігіне адал еңбек етуге кеңес берді. Абай жастарды қоғамда өз орнын табуға және өз білімдерін халықтың надандық пен еріксіздіктен босануына көмек беруге бағыттауды үйретті. Абай әлемде ең негізгісі, соның ішінде ғылым үшін адамгершілік пен ізгілік деп санаған. Ол сүйіспеншілік, жанға жақындығы, адалдығы секілді адамзаттың мән-маңыздылығын құрайды.

Сара Алпысқызы Назарбаевамен әзірленген «Өзін-өзі тану» бағдарламасы Абай Құнанбаевтың идеясын жалғастырады. Сара Алпысқызымен жасалған «Өзін-өзі тану» пәнінің негізгі міндеті Абай Құнанбаевтың Қара сөздерімен үндеседі.

Сара Алпысқызы Назарбаева айтқандай: «Өзін-өзі тану» курсы адамға өзін табуға, ең жақсы қасиеттерін ашуға, өзіне қиянат жасамауға, өз ар-намысын сақтауға және әрдайым осы сөздің толық мағынасындағы адам болып қалу». Өзін-өзі тану – әр адамның өміріндегі рухани, адамгершілік, адалдық, мейірімділік, құрмет пен борыштың қайнар көзі.

«Өзін-өзі тану» пәнінің ашылуында студенттер сүйіспеншілік туралы өлеңдер оқыды, себебі сүйіспеншілік – бұл адамның табиғатын білдіреді, пәннің негізіндегі рухани құндылықтың аралы туралы нақыл сөздерін түсіндіреді, сондай-ақ достық туралы өлеңдерін орындады. Ашылу рәсімі «Мейірімділік жолымен» атты өлеңін баршамен орындалуымен аяқталды.