«Мақал-сөздің азығы, Жұмбақ – ойдың қазығы» («Оқу колледжі» жобасын жүзеге асыру).

«Оқу колледжі» жобасын жүзеге асыру аясында Қостанай политехникалық жоғары колледжінде 1-4 курс студенттеріне «Мақал-сөздің азығы, Жұмбақ – ойдың қазығы» атты кураторлық сағат өтті.

Куратор сағатының негізгі мақсаттары: Сыни және шығармашылық ойлауға үйрету; Оқуға, еңбекке және өзін-өзі дамытуға деген ұмтылысын ашады; Қоршаған ортаны таза ұстайды; Технологиялық және цифрлық дағдыларды насихаттау; Білімге, тәжірибеге және жаңа жетістіктерге жетуге ұмтылу

Кураторлық сағатта студенттер мақал-мәтелдің жалпылауды қамтитын және оны өте қысқаша түрде бейнелейтін көркем шығарма екенін есте сақтады. Жұмбақ – заттың немесе құбылыстың ең жанды, өзіне тән белгілері тым ықшам, бейнелі түрде берілетін ауызша халық шығармашылығының шағын түрлерінің бірі. Мақал-мәтелдердің тақырыптық алуан түрі бар: Отан туралы, үй және отбасы туралы, еңбек туралы, достық туралы, ақылдылық пен ақымақтық туралы, бақыт пен бақытсыздық туралы, тамақ пен сусын туралы, кітап пен сауаттылық туралы, денсаулық пен ауру туралы, адамдардың рухани қасиеттері мен олардың мінез-құлқы және т.б. Мақал-мәтелдер ойды ұштайды, адамды халық тілінің байлығымен таныстырады, үйретеді, тәрбиелейді, бағыттайды, белсенді түрде таныстырады. Мақал-мәтелдерді шебер де жылдам қолдану тапқырлықты, өткір ойды көрсетеді. Сонымен, мақал-мәтелдермен жұмыс жасау барысында оқушылар мынадай шарттарды орындады:

1) оқушының мақал-мәтелдегі тура және ауыспалы мағынаны түсінуі;

2) белгілі бір жанрдағы шығармалардың белгілі қорына ие болу;

3) мақал-мәтелдің мазмұнын өмірдің немесе құбылыстың белгілі бір қырымен байланыстыра білу және керісінше, қандай да бір фактіден немесе шындықтың көрінісінен мақал-мәтелдердің сәйкес тақырыптық тобымен сипатталатын негізгі нәрсені көре білу және олардың ішінен таңдай білу. оларда бұл негізгі нәрсе толықтығы мен дәлдігі ең айқын анықталған;

4) сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді орынды қолдана білу дағдыларын дамыту

Шара соңында оқушылар мақал-мәтелдер мен жұмбақтардың ойды ұштауы, халық тілінің байлығын үйрету, тәрбиелеу, бағыт-бағдар беру, адамды белсенді түрде таныстыру деген тұжырымға келді. Әрбір мақал-мәтелдің, жұмбақтардың негізі белгілі бір оқиға, зат, факт, құбылыс, т.б.