Бұл әлем қандай әдемі, қарашы!

16 наурызда Қостанай политехникалық жоғары колледжінің 1-2 курс студенттері үшін «Бұл әлем қандай әдемі, қарашы!» атты кураторлық сағат өтті.

Іс-шараның мақсаты төзімділікті, күйзеліске қарсы тұруды, өзін-өзі позитивті тану және тиімді қарым-қатынас дағдыларын дамыту болды.

Кураторлық сағатта 2 блок ұсынылды: бейнероликтерді көру және талқылау арқылы әңгімелесу, практикалық тапсырмаларды орындау.

Диалог барысында жағымды оқиғаның маңыздылығы, өмірге құндылық ретінде қатынасы көрсетілді.

Іс-шара соңында студенттерге төзімділік дағдыларын, күйзеліске төзімділік пен проблемалық жағдайларды шеше білу дағдыларын дамыту бойынша ұсыныстар берілді.

Жасөспірімдерге өміршеңдікті қалыптастыру бойынша ұсыныстар:

1. Сіз бірегей тұлға екеніңізді ұмытпаңыз! Сенде көп қасиетін және оң қасиеттері. Әрқашан өз күшің мен мүмкіндіктеріңе сен!
  2. Күн тәртібін сақта. Ұйқының жеткілікті болуы, дұрыс тамақтану, таза ауада жеткілікті уақыт болу, спортпен шұғылдану маңызды.
  3. Сенің өміріңде жақсы дүние болғанда қөңіл аудар! Әдемі күннің батуын, радиодан естіген жақсы әнді, теледидардағы күлкілі бағдарламаны, дәмді түскі асты байқаңыз.
  4. Есіңізде болсын, әлем қара және ақ түстермен боялмаған. Оның реңктерінің барлық түрлерінде әрдайым жеңіл тон бар. Кез-келген жағдайда оңды іздеуге тырысыңыз. Мысалы, «Мен дабылды естімедім, бірақ ұйықтадым!»
  5. «Өзін қазумен»  айналысуға болмайды,  ал  нақты  іспен  айналысуға, онда

нақты жетістіктерге қол жеткізуге болады.

1. Кез-келген жетістікке назар аударыңыз! Олар кез-келген жетістіктері үшін өздерін мақтады: таңертең жаттығу жасады, сынақ жұмысын жақсы жазды. Кез-келген себеп табыңыз. Өзіңізді мадақтау үшін.
  2. Есіңде болсын! Әр жағдайдан шығудың жолы бар, оны көруге тырысу керек. Біз өмір сүруге көмектесетін күш іздеуіміз керек. Өмір тексереді бізді беріктігі керек тапсырылуы барып, өз мақсаты, өз ойларын ортаға салды.
  3. Өзіңнің алдыңа қандай мақсаттар қоя аласың? Олардың жақын, сондай-ақ өте алыс мақсаттары белгілі бір перспективалық жоспарға құрылған пайдалы. Көп немесе аз нақты елестету керек: мен бір жылдан кейін, бір жылдан кейін, екі жылдан кейін, бес жылдан кейін не істей аламын? Бұл үшін не қажет? Маған кім көмектесе алады? Бұл өте нақты жоспар болмаса да, бастысы ол болуы керек.
  4. Егер сіздің тәжірибеңіз тым ауыр болса, оларды сізді мұқият және қатысуымен тыңдайтын адаммен бөлісіңіз. Бұл сіздің досыңыз немесе сенетін ересек адам болуы мүмкін.

10.Қиын жағдайларда психологиялық қолдау өңірлік  орталығына (Қостанай қ., Толстой к-сі, 49 үй) хабарласа алатыныңызды әрқашан есіңде сақта. Егер сен психологқа баруға дайын болмасаң, онда тәулік бойы жұмыс істейтін «Сенім телефоны  (87142370858, 87080874201) қызметтерін пайдалана аласың.  Сіз өз атыңызды атамай жасырын түрде қоңырау шала аласыз, қиын уақытта көмек пен кеңес сұрай аласыз.

1. Сен дұрыс түсіну, өз проблемаларыңды іске асыру, сұрақтарға жауап беру үшін өз сезімдеріңді өз бетінше түсінуге үйрене аласың:

– Қатты қайғыруға не әкеледі? Бұрын осындай нәрсе болды ма?

– Бұрын осындай қиындықтарды жеңе алдым ба? Егер солай болса, оған не ықпал етті?

– Енді бұл әдістерді қолдануға бола ма?

1. Басқа адамдарға мейірімділік, жауапкершілік танытыңыз. Қараңызшы, кім көмекке мұқтаж? Оларға көмектес.
  2. Ең бастысы, әлем керемет! Есіңде болсын: «кемпірқосақты көру үшін біздерге жаңбырдан өту керек!», «Қара жолақ  ұшып кетуі мүмкін!», «Бұлттан кейін әрқашан күн болады!»