«Астықтың жəне оны өңдеуден алынған өнімдерінің сапасын анықтау» құзіреттілігі

2020 жылдың 30- қыркүйегі мен 2 -қазан аралығында  Қостанай жоғары политехникалық  колледжінде  «Астықтың жəне оны өңдеуден алынған өнімдерінің сапасын анықтау» құзіреттілігі бойынша  6 өңірлік Worldskills Kostanay өңірлік чемпионаты өтті.

Кәсіби шеберлік сайысында Қостанай облысы оқу орындарының  студенттерімен қатар, мамандық бойынша жұмыс жасайтын коллеждердің түлектері қатысты. Аталмыш құзіретілік  бойынша  сарапшы ретінде «Қостанай жоғары политехникалық  колледжі» КҚМК оқытушылары және де «Тобол Агро» ЖШС, «Астык Трейд» ЖШС  кәсіпорындарының өкілдері жұмыс жасады. Чемпионат аясында «KAZ ingredients» ЖШС,  «КМК Pioneer ЖШС кәсіпорындарынан тәуелсіз  сарапшылар  шақырылды.

Чемпионаттың  алаңы ретінде замануи  жабдықталған «Астықты және оны қайта өңдеу өнімдерін сақтау және тауартану» зертханасы  болды,  зертхана халықаралық деңгейде  дайын  өнім мен астықтың техникалық зертханалық талдауын жасауға мүмкіндік береді.

Сайыс тапсырмалары 4 модульден тұрды. Модуль А астық сапасының   міндетті жалпы көрсеткіштерін  анықтауды көздейді; B – астық сапасының  міндетті  және нақты көрсеткіштерін анықтау; С – ұн сапасының жалпы көрсеткіштерін анықтау; D модуліне ұнның пісіру қасиеттерін анықтау кірді. Конкурстық тапсырмалар осы құзыреттіліктің барлық нәзіктіктерін көрсетіп, заманауи зертханалық жабдықтар мен мемлекеттік стандарттарды қолдануды ұйғарды.

Тәуелсіз сарапшылар жарыс тапсырмалары өндірістік тапсырмаларға жақын болғанын, ал бәсекелестердің чемпионат бағдарламасын қатаң орындауы қатысушылардың кәсіби құзыреттілігін бағалауға мүмкіндік бергенін атап өтті. Чемпионатқа  арналған  сайыстық   құжаттама  толық көлемде дайындалды, құзыреттіліктің  мазмұнына  сәйкес келді,  құжаттама уақытында толтырылды. Жарыс тапсырмаларын орындау барысында қауіпсіздік талаптары және Worldskills Қостанай біріншілігінің  әдістемесі  сақталды. Жұмыс орнындағы атмосфера өте жақсы болды. Екі күн ішінде байқауға қатысушылар өздерінің кәсіби құзыреттіліктерін растай отырып, өздерінің білімдері мен дағдыларын кәсіби деңгейде көрсетті. Компатриот-сарапшылары мен тәуелсіз сарапшылар өз миссияларына өте жауапкершілікпен қарады: сайыс тапсырмаларының орындалуын бақылау және қадағалау, сайысқа қатысушыларды ұпай парағы бойынша бағалау, қажетті құжаттарды толтыру. Байқауға қатысушылар тарапынан да, сарапшылар тарапынан да заң бұзушылықтар болған жоқ. Worldskills Қостанай облыстық чемпионатының барлық кезеңдері жоғары кәсіби деңгейде өтті. Чемпионат аяқталғаннан кейін құзыреттлікті басқару бойынша бас сарапшы Ж.Б. Сагандыкованың басшылығымен бір топ сарапшылар жиналыс өткізді, онда конкурстық құжаттаманың сапасы талқыланды және келесі WSK чемпионаттары үшін оны әзірлеу бойынша ұсыныстар жасалды: бәсекелестерді ең объективті бағалау критерийлерінің тізбесін кеңейту; соның ішінде тапсырмаларды орындау жылдамдығы, өйткені техник-технологтың кәсіби шеберлігі уақытты ұтымды пайдаланып, шикізат пен дайын өнім сапасын бағалауды қажет етеді. Сарапшылар тобы бәсекелестердің дайындығының жоғары деңгейін атап өтті, объективті бағалау арқылы келесі жеңімпаздар анықталды:

1-ші орын

Валиева Карина

2-ші орын:

Ергазиева Аружан

3-ші орын:

Гарипов Руслан

Бұл кәсіби шеберлік сайысы  «Астықтың жəне оны өңдеуден алынған өнімдерінің сапасын анықтау»  құзіреттілігімізді дамытуға және алға жылжытуға ықпал етеді, сонымен қатар колледждің агроөнеркәсіптік кешен саласындағы әлеуметтік серіктестермен өзара әрекеттестігін күшейтеді, бұл біздің түлектеріміздің одан әрі жұмыспен қамтылуына оң әсер етеді.

«Астықтың жəне оны өңдеуден

алынған өнімдерінің сапасын

анықтау» құзіреттілігі бойынша

бас сарапшы             Сагандыкова Ж.Б.