2020-2025 жылдарға арналған ҚР білім және ғылым дамытудың мемлекеттік бағдарламасының мақсаттарын іске асыру мәселесіне

Бағдарлама мақсаты: қазақстандық білім берудің жаһандық бәсекеге қабілеттілігін арттыру және жалпы адами құндылықтары негізінде жеке тұлғаны оқыту.

Мынадай мақсатқа жүгінейік: жалпы адами құндылықтары негізінде жеке тұлғаны оқыту.

Нысаналы индикатор – Қазақстан балалары әл-ауқатының индексі.

Елімізде балалар және жасөспірімдердің қылмысы мен суицид жағдайларының өсуі жалпы адами құндылықтары негізінде жеке тұлғаны оқыту маңыздылығы мен еліміздегі балалардың әл-ауқатының индексін арттыру қажеттілігі жайлы куәландырып отыр.

Жаңа бағдарламаны іске асыру барысында сондай-ақ, жалпы адами құндылықтары негізіне тәрбиелеуге мүмкін болатын азаматтылық пен патриотизмнің жоғары деңгейін көрсететін оқушылар үлесі секілді осындай көрсеткіші байқалып отыр.

Бұның барлығы педагогтың алдына жалпы адами құндылықтары негізінде студенттерді оқыту үрдісін жетілдіру міндеттерін қояды.

Әлбетте, бұл үрдіс отбасынан, балабақшадан, содан соң мектептен басталу тиіс.

Колледжге мектеп оқушылары қалыптасқан жеке тұлға ретінде келеді және зерттеулер көрсеткендей, көбісі жалпы адами құндылықтары дамуының жоғары емес деңгейімен, бұл адамгершілік қасиеттері мен патриотизмнің, өмір мәнін түсінуінің негізі болып табылады. Жаңа бағдарламамен белгіленген міндеттер біз үшін күрделі болмақ.

Студенттердің жалпы адами құндылықтарының дамуына қай пән бойынша білім берсек те аса назар аударуымыз қажет.

Бүгінде ғылымға жүгініп, тарихи даму барысында жалпы адами құндылықтар жүйесі қалыптасатынын еске түсіру маңызды.

Адам – жер бетіндегі тірі ағзалардың жоғары сатысы, ол физикалық және рухани, табиғи және әлеуметтік, тұқым қуалаушылық және өмір сүру кезінде жүре пайда болғандардың бірлігін көрсететін тірі жүйе.

Ол өмір бойы дамитыны жайлы да айтады және студенттік шағы – өмірінің маңызды кезеңі – жаңа білім алу, оның негізінде жалпы адами құндылықтарын даму деңгейін арттырады.

Әлемдік қауымдастықпен танылған жалпы адами құндылықтарға, кейбір зерттеушілердің пікірінше,  адам өмірі мен еркіндігі, бақыты жатады.

Жалпы адами құндылықтарына негіз болатын санаты өмір болып табылады. Өмір – адам  үшін ең қымбатты құндылық, оның әлемде өмір сүруі мен тұрмысының негізі.

Адам өмірі үшін жер бетінде бейбітшілік қажет, алайда соғыстар жалғасын табуда, оған жастарымыз да қатысады, бұл жас ұрпақпен өмір құндылығының түсінбеуін білдіреді. Еліміздегі бейбітшілік, оны сақтау – қазақстандықтар жас ұрпағының міндеті, бұл ең бастысы – адам өмірі секілді жалпы адами құндылықтарын сақтауды білдіреді.

Еркіндік – адамзат тұрмысының тағы бір құндылығы. Еркіндік – бұл адамның өз тұрмысының жағдайларын меңгеру қабілеті, табиғи және әлеуметтік күштерінен тәуелділігін болдырмау, әрекеттер мен қылықтарын таңдау үшін мүмкіндіктерді сақтау. Еркіндік мәселесі – адамның өз ұстанымдарын белгілеудегі, өмір мен қызметіндегі маңызды бағыттарының бірі. Атап айтқанда, еркіндік адамның түр және индивид ретінде дамуының мүмкіндіктерін негіздейді.

Бір адамның еркіндігі басқа адамның еркіндігін бұза алмайтынын ұмытпауымыз керек, бұл туралы әлемнің көптеген ғалымдары еске салады.

Бақыт туралы материалдары мен түрлі пікірлерді ғаламтордан табуға болады.

Мындағы материалдар [Электрондық мекенжайы] ru.wikipedia.org/wiki/ жалпы_адами құндылықтар мақаласынан, сондай-ақ біздің кітапханамызда да бар Философиялық энциклопедиялық сөздігінен және басқа да көздерден алынып отыр.

Абай Құнанбаевтың «Қара сөздері», еліміздің Бірінші Президенті Н.Ә.Назарбаевтың «Абай туралы сөз», еліміздің Президенті Қ.К.Тоқаевтың «Абай және XXI ғасырдағы Қазақстан» атты еңбектеріне жүгіну маңызды. Онда Президент былай дейді: «Абайдың еңбектерін тереңінен зерттеуге аса назар аудару қажет. Абайтану – бұл өзінді тану, тұрақты өсім, ғылымды зерттеу, білім алу – бұл даналық. Абайдың сөздері ұрпақтың бағыты болу тиіс». Әр қазақстандық ұстанатын жалпы адами құндылықтары жайлы оның шығармаларында, оның ойынша, ең бастысы «бейбітшілік –туған ел үшін бақыт» – делінген.

Студенттеріміздің жалпы адами құндылықтарын дамытуда, сондай-ақ жаңа бағдарламаның мақсатына жетуде сәттілік тілейміз.

Материалды дайындаған: әдіскер, КСРО ағарту ісінің үздігі, ҚазКСР ұлттық ағарту ісінің үздігі, «Ы. Алтынсарин» төс белгісінің иегері, Қазақстан Республикасының педагогикалық ғылымдар академиясының құрметті мүшесі Светлана Григорьевна Мачнева