“Суды сақта”экологиялық-ағартушылық акциясы

Жыл сайын 22 наурызда әлемнің көптеген елдерінде Дүниежүзілік су ресурстары күні немесе Дүниежүзілік су күні атап өтіледі. Бұл күннің мақсаты-қоғамның назарын су ресурстарының жай-күйіне, оларды сақтау мен ұтымды пайдалануға байланысты проблемаларға аудару. Дүниежүзілік күнді өткізу идеясы алғаш рет 1992 жылы Рио-де-Жанейрода өткен Біріккен Ұлттар Ұйымының Қоршаған ортаны қорғау және даму жөніндегі конференциясында (ЮНСЕД) айтылды. 19 наурызда ҚЖПК студенттік парламенті өткізген “Суды сақта” экологиялық-ағартушылық акциясы осы күнге орайластырылды. Акцияның мақсаты-студенттердің экологиялық санасын қалыптастыру, экология және табиғатты пайдалану саласындағы білімдерін, азаматтық жауапкершілік деңгейін арттыру. Ашық диалог аясында студенттер тұрақты даму мақсаттарын қарастырды, жаһандық және өңірлік экологиялық проблемалар қозғалды. Акция жастарға адамдардың денсаулығы мен өмірі судың мөлшері мен сапасына тікелей байланысты екенін еске салудың тамаша мүмкіндігі болды. Бүгінде 700 миллионға жуық адам су тапшылығынан зардап шегеді. Бұл әлемнің 43 елінің тұрғындары. Су қоры тез қарқынмен сарқылуда. Болмайды бездумно растрачивать тұщы суды. Тұщы суды тарату мүмкін емес. Сондай-ақ, ҚЖПК студенттік парламентінің көшбасшылары білім алушыларға демалыс кезінде су айдынының жағасындағы жүріс-тұрыс қағидаларын еске салды:

* суға қоқыс тастамаңыз;

* қоқысты жинап, оны қоқыс жәшігіне тастаңыз, егер ол жақын жерде болмаса, қоқысты өзіңізбен бірге алыңыз;

* балықты уландырмаңыз;

* су қоймасында кірді жууға болмайды;

* су өсімдіктерін жоймаңыз;

* көлікті су қоймасының жағасында жууға болмайды;

* су қоймаларының жағасында тұратын жануарларды мазаламаңыз немесе өлтірмеңіз.

Қоршаған ортаны ластамау және өзіңіздің өміріңізбен басқалардың өміріңе қауіп тудырмау үшін ссы ережелерді сақтау маңызды.

ережелерді сақтау керек.