Психоактивті заттардың адам ағзасына әсері

28.03.2024 «Психоактивті заттардың (снюс, вейп

және т.б.) адам ағзасына әсері және кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың себептері» тақырыбында құқықтық сағат өтті.

Іс-шараның мақсаты білім алушылар арасындағы құқық

бұзушылықтардың алдын алу, жастардың салауатты өмір салтына құндылық қатынасын қалыптастыру, студенттерді психоактивті заттардың адам ағзасына әсері туралы хабардар ету болды.

Іс-шараға 1М-11, 1ХП-24, 1ЭС-23, 1СТ-7, 2ЭС-21, 2ЭС-22, 2Э-14

топтары қатысты.

Білім алушылар арасында құқық бұзушылықтың алдын алу мәселесі

бойынша Қостанай облысы полиция департаментінің есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл басқармасының аға уәкілі, полиция подполковнигі Айгуль Ерадилова сөз сөйледі. Жасөспірімдер арасында есірткінің таралуының алдын алу туралы өз сөзінде Айгуль Кабденовна соңғы жылдары бүкіл әлемді «дизайнерлік» синтетикалық есірткілер толқыны басып қалғанын атап өтті. Есірткінің бұл түрі өте қауіпті, өйткені қол жетімді, интернет-ресурстар арқылы байланыссыз сатып алуға болады, қолдануға оңай және ең алдымен психикаға әсер етеді. Негізгі тұтынушылар – 14 пен 20 жас аралығындағы адамдар. Есірткі таратушыларды қандай жауапкершілік күтіп тұрғаны туралы ақпарат берді.

Іс-шара барысында студенттер салауатты өмір салты, зиянды

әдеттердің, соның ішінде есірткінің ағзаға әсері туралы айтып, психоактивті заттарды қолдану көптеген қылмыстарға әкеліп соғатынын және адамның физикалық және психикалық денсаулығына нұқсан келтіретінін атап өтті.

Әңгімелесу барысында студенттер бүгінгі күні жастардың «табыс пен

тиімділік» мәдениеті көбінесе адамның денсаулығына, оның жағымсыз әсерлерге қарсы тұру қабілетіне негізделеді, жастар спорты зиянды әдеттерге нақты балама болып табылады деген қорытындыға келді.

Людмила ДЮСЕКЕЕВА,

КЖПК директорының ОТЖ жөніндегі орынбасары