Кәсіптік бағдар беру жұмысы жаңа буын мамандарын даярлаудың кілті ретінде

Технологияның қарқынды дамуы және еңбек нарығындағы өзгерістер жағдайында білікті мамандарды даярлау кәсіптік білім беру жүйесінің жетекші міндеттерінің бірі болып табылады. Бұл үдерісте жастардың болашақ мамандығын таңдауына көмектесуге бағытталған кәсіптік бағдар беру жұмыстары ерекше рөл атқарады.

2024 жылдың 22 сәуірінде Қостанай политехникалық жоғары колледжінің оқытушылары С.С. Изделюев пен Р.Н. Лазарев іс-шара өткізді, оның мақсаты «Қостанай қаласының №14 негізгі орта мектебі» КММ 9-сынып оқушыларын кәсіптік білім алу перспективаларымен таныстыру болды.

Кәсіптік бағдар беру жұмысы жоғары деңгейде жүргізілді: мектеп оқушыларына колледж ұсынатын мамандықтар, оның материалдық-техникалық базасы және әртүрлі деңгейде өткізілетін іс-шаралар туралы толық ақпарат берілді. Бұл өзара әрекеттестік студенттерге болашақ оқу және мансап мүмкіндіктерін толық елестетуге көмектеседі.

Кездесу соңында студенттер белгілі бір мамандықтың пайдасына саналы таңдау жасауға көмектесетін жарнамалық және ақпараттық материалдар алды. Сондай-ақ мұғалімдер студенттердің көптеген сұрақтарына жауап берді, бұл олардың ұсынылған бағдарламаларға деген қызығушылықтарын одан әрі тереңдете түсті.

Мұндай кәсіптік бағдар беру жұмыстары жастар арасында мамандық таңдауға ынталы және саналы көзқарасты қалыптастыруға ықпал етіп қана қоймайды, сонымен қатар болашақта еңбек нарығында сұранысқа ие мамандарды дайындауды қамтамасыз етеді. Бұл экономиканың тұрақты дамуы және мемлекеттің кәсіби тұрғыдан тәуелсіздігін қамтамасыз ету үшін аса маңызды.