Кәсіптік бағдар беру жұмысы туралы мақала

Қазіргі әлемде жастардың кәсіби өзін-өзі анықтау мәселесі өзекті және өте маңызды болып қала береді. Кез келген мемлекеттің экономикасы үшін жоғары білікті мамандарды даярлаудың маңыздылығын асыра бағалау мүмкін емес. Осы тұрғыда кәсіптік білім беру жүйесінде оқу орындары жүргізетін кәсіптік бағдар беру жұмыстары басты орын алады.

2024 жылдың 19 сәуірінде Қостанай политехникалық жоғары колледжінің оқытушысы Р.Н. Лазарев «Қостанай қаласының Бауыржан Момышұлы атындағы №5 жалпы орта мектебі» КММ 9-сынып оқушылары арасында кәсіптік бағдар беру бойынша айтулы іс-шара өткізді. Шара мектеп оқушыларын колледжде кәсіби білім алудың мүмкіндіктері туралы ақпараттандыруға бағытталған.

Кездесу барысында студенттерге колледж ұсынатын түрлі мамандықтар туралы жан-жақты ақпарат берілді. Болашақ студенттер үшін маңызды аспект болып табылатын оқу орнының материалдық-техникалық базасына ерекше көңіл бөлінді. Сондай-ақ оқытушы студенттерге сапалы білім алып қана қоймай, олардың әлеуметтік және кәсіби дағдыларын дамытуға көмектесетін колледжде өткізілетін түрлі іс-шараларға тоқталды.

Іс-шараны қорытындылай келе, Р.Н. Лазарев мектеп оқушыларына үгіт-насихат және ақпараттық материалдар таратып, студенттердің болашақ білімі мен кәсіптік жолына қатысты көптеген сұрақтарына жауап берді. Бұл студенттерге мектепті бітіргеннен кейін олар үшін қандай перспективалар ашылатынын жақсы түсінуге мүмкіндік берді.

Мұндай іс-шаралар жастардың өмірінде маңызды рөл атқарады, олардың белгілі бір мамандықтың пайдасына саналы таңдауына көмектеседі. Бұл өз кезегінде ұлттық білім беру жүйесінің стратегиялық мақсаты болып табылатын елдің кадрлық әлеуетін қалыптастыруға ықпал етеді.