Жалпы колледждік ата-аналар жиналысы

2023 ж. 17.11. Қостанай жоғары политехникалық колледжінде «Тәрбие

мен оқыту ісіндегі отбасы мен колледждің өзара әрекеттесі» тақырыбында жалпы колледждік ата-аналар жиналысы өтті.

Іс-шараның мақсаты ата-аналар жұртшылығын Қостанай жоғары

политехникалық колледж қызметінің нәтижелері мен даму перспективалары, колледжде сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясаттын іске асыру, салауатты өмір салтын қалыптастыру және құқық бұзушылықтардың алдын алу мәселесіне ата-аналардың назарын аудару туралы хабардар ету болды.

Колледж қызметінің нәтижелері мен даму перспективалары, колледжде

сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясатты іске асыру туралы «Қостанай жоғары политехникалық колледжі» КМҚК директоры Каткенов Құсайын Амангелдіұлы хабардар етті.

Білім алушылар арасында құқық бұзушылықтың алдын алу мәселесі

бойынша Қостанай облысы полиция департаменті Есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл басқармасының аға уәкілі, полиция подполковнигі Айгүл Ерәділова сөз сөйледі. Өз сөзінде Айгүл Қабденқызы, жасөспірімдер мен балалар арасында есірткінің таралуының алдын алу туралы, балалардың мінез-құлқындағы психологиялық өзгерістерге дер кезінде назар аудару туралы, оларды есірткі ортасынан қорғап қалу аса маңызды екенін атап өтті. Ол ата-аналарға, жыл басынан бері бөлімше қызметкерлерінің заңсыз айналымнан 328 келіден астам түрлі есірткі заттары тәркіленгенін хабарлады. Бүгінгі таңда қызметкерлер 200-ден астам интернет-ресурстарды бұғаттады, солар арқылы есірткі мен психотроптық заттарды жарнамалау және тарату жүзеге асырылған. Ол, соңғы жылдары бүкіл әлемді «дизайнерлік» синтетикалық

есірткілер толқыны басып кеткенін атап өтті. Есірткінің бұл түрі өте қауіпті, өйткені қол жетімді, интернет-ресурстар арқылы байланыссыз сатып алуға болады, қолдануға оңай және ең алдымен психикаға әсер етеді. Негізгі тұтынушылар 14 пен 20 жас аралығындағы тұлғалар. Есірткі таратушыларды қандай жауапкершілік күтіп тұрғаны туралы ақпарат берді.

Білім алушылар арасында психоактивті заттар мен лудоманияны

қолданудың алдын алу мәселесі бойынша «Қостанай облыстық психикалық денсаулық орталығы» КМК психологы Гүлсім Айтжанқызы Бисимбаева сөз сөйледі. Өз сөзінде Гүлсім Айтжанқызы ата-аналарға есірткіні, психоактивті заттарды (ПАЗ – темекі, насвай, кальян, темекі қоспалары және т.б.) қолданудың зияны мен салдары туралы айтып берді. Маман өз баяндамасында психотроптық заттардың орталық жүйке жүйесіне әсері туралы айтып, синтетикалық есірткіні қабылдаған колледж студенттерінің өліміне мысалдар келтірді. Г.А. Бисимбаева, ата-аналардың назарын, қазіргі уақытта балалар мен жасөспірімдер арасында адам ағзасына сіңіп, сыртқа шығарылмайтын синтетикалық препараттар (спайс) таратылатынына, ағзада қалып, оны бір ай бойы бұзатынын, адам өз әрекеттерін басқара алмаған жағдайдағы шизофрения күйіне жеткізетініне аударды. Ата-аналардың назарын, ата-аналарға балаларының сабақтан кейінгі уақытта не істейтінін, кіммен сөйлесетінін білу маңызды екеніне аударды.

Колледж психологы Т.В. Науменко ата-аналарды, ата-аналардың

жасөспірімдермен жанжалсыз қарым-қатынасын қалыптастырудың негізгі жолдарымен таныстырды.

Колледждің әлеуметтік педагогы Е.А. Моргунова бала тәрбиесіндегі

отбасының рөлі туралы мәселені көтеріп, баланы қорғау және оң тәрбие беру мәселелеріне баса назар аударды.

Директордың ОТЖ жөніндегі орынбасары, Л.К. Дюсекеева