Студенттік ұжымда буллингтi алдын алу

2022 жылдың 29 қыркүйегінде 2ТЗ-27 тобында колледждің әлеуметтік педагогы, педагог-психологы, Қостанай қаласының СПБ кәмелетке толмағандар ісі жөніндегі инспекторы полиция капитаны Разумова В.В. «Студенттік ұжымдағы буллингтi алдын алу» тақырыбында дәріс өткізілді.

Іс-шараға қатысушылардың контингенті 22 адамды құрады.

Дәріс барысында педагог-психолог Абдикаримова А.С. , буллинг, қорлау мен жанжалдың айырмашылығы және қорлау түрлері туралы айтты. Әлеуметтік педагог Моргунова Е.А., әкімшілік және қылмыстық заңнама нормаларын түсіндірді.

Қорытындылай келе, полиция капитаны Разумова В.В. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 130-бабының түсіндірмесі бойынша, басқа адамның абыройы мен қадiр-қасиетiне нұқсан келтiретiн немесе оның беделiне нұқсан келтiретiн көрiнеу жалған мәлiметтер тарату жала жабу болып табылады. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 131-бабы Қорлау – бөтен адамның ар-намысы мен қадір-қасиетін әдепсіз түрде қорлау.  1-баб ,4-1 тармакша баланы қорлау (буллинг) – қорлау сипатындағы жүйелі (екі немесе одан да көп рет) әрекеттер, қудалау және (немесе) қорқыту, оның ішінде қандай да бір әрекетті жасауға немесе жасаудан бас тартуға мәжбүрлеуге бағытталған әрекеттер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жасалған сол әрекеттер. көпшілікке немесе бұқаралық ақпарат құралдарын және (немесе) телекоммуникация желілерін пайдалана отырып (кибербуллинг).

Сондай-ақ , Виктория Владимировна студенттерді колледжде және басқа да қоғамдық орындарда тәртіп ережелерін сақтауға, өзін-өзі дамытумен айналысуға және Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауға шақырды.