Жастардың жасыл идеялары: Қостанай политехникалық жоғары колледжі студенттерінің байқаудағы инновациялық жобалары Winter Pizza Pitch

2024 жылғы 8 ақпанда Қостанай Өңірлік Smart-орталығында маңызды оқиға – Qostanai it Hub ұйымдастырған winter pizza Pitch инновациялық идеялар байқауы өтті. Іс-шара Astana Hub табысты тәжірибесінің тәжірибесін пайдалана отырып, өңірде тұтас инновациялық экожүйені құруға бағытталған Қостанай облысы әкімдігінің ақпараттандыру, мемлекеттік қызметтер көрсету және мұрағаттар басқармасы берген Мемлекет басшысының тапсырмасын іске асыру шеңберінде өткізілді.

Байқаудың жүлде қоры 250 000 теңгені құрады, бұл ақпараттық технологиялар саласындағы инновациялардың маңыздылығы мен қолдауын көрсетеді. Жүлделі орындарды бөлу келесідей: бірінші орынды 100 000 теңге, екінші орынды – 70 000 теңге, үшінші орынды-30 000 теңге алады. Сондай-ақ, бес қатысушы үшін 10 000 теңге көлемінде жұбаныш сыйлықтары көзделген, бұл жалпы сомасы 50 000 теңгені құрайды.

Конкурсқа қатысушылар қатарынан екі инновациялық жобаны ұсынған Қостанай политехникалық жоғары колледжінің студенттері көзге түсті. “Эко жиһаз” деп аталатын жоба лайықты екінші орынға ие болып, 70 000 теңге көлемінде жүлдеге ие болды. Екінші жоба “Экоплитка” 10 000 теңге көлемінде жұбаныш сыйлығымен марапатталды.

“Эко жиһаз” жобасын ұсынған студенттер – Егорычева Дарья мен Хайруллина Елена пластикалық қалдықтарды азайтудың өзекті мәселесін шешуге өз көзқарастарымен ерекшеленді. Олардың жобасы Тұрақты дизайн саласында жаңа көкжиектерді ашатын қайта өңделген пластиктен жасалған жиһаз өндірісінің бірегей технологиясын ұсынады.

Әлібек Шыңғысхан мен Виктория Панченко ұсынған екінші жоба да экологиялық принциптерге бағытталған. Ол тротуар плиталарын өндіруге және қайта өңделген пластикалық бөтелкелерді пайдалануға бағытталған, бұл ресурстарды тұрақты болашақ үшін тиімді пайдаланудың маңыздылығын көрсетеді.

Жоба жетекшілері Ж.Д. Контробаева мен К. С. Альсеитов, М. М. Уаисова конкурс нәтижелеріне қанағаттанушылықтарын білдіріп, өзекті экологиялық проблемаларды шешуге бағдарланған жас талантты кәсіпкерлерді қолдаудың маңыздылығын атап өтті. Барлық қатысушылар техникалық құзыреттіліктің жоғары деңгейін ғана емес, сонымен қатар облыстың тұрақты дамуы үшін инновациялық шешімдер жасауға ұмтылысын көрсетті.

Қостанай политехникалық жоғары колледжі” КМҚК арнайы пәндер оқытушысы Жаннат Дүсембиқызы Контробаева, “Шекарасыз Бизнес” облыстық үйірмесінің жетекшісі.