“Жасөспірімдердегі ойынға тәуелділіктің алдын алу”

Колледж оқушыларының психологиялық сауаттылығын арттыру мақсатында 2024 жылғы 16 қаңтарда колледжде әлеуметтік педагог Е.А. Моргунова мен ЮПТ инспекторы С.С. Жангабулованың ,  топтарының оқушыларымен кездесуі өткізілді, Әңгімелесу тақырыбы ойын тәуелділігін болдырмау бойынша түсіндіру жұмысы болды құмар ойындарға әуестену

Әңгімелесу барысында білім алушылар «қалайылау» терминімен, аталған бұзылудың алғашқы белгілерімен танысты.

Құмар сезiмi – бұл субъектiнiң өмiрiнде үстем болатын және адамның өмiрi мен жеке басының барлық салаларына, оның дене, психикалық, эмоциялық және әлеуметтiк денсаулығына бұзушы әсер ететiн, әлеуметтiк, кәсiби, материалдық және отбасылық құндылықтардың төмендеуiне әкелетiн құмар ойындарға қатысудың жиi қайталанатын эпизодтарынан тұратын бұзылушылық.

Қалайылау ілгерілейді, егер ауруды дамуында тоқтатпаса, онда симптоматика уақыт өте келе асқынады. Лудоманиямен ауыратын адамның бұзылу (қайту) үрдісі бар және бұл кезде тәуелділік өткір түрде көрінеді. Дүниежүзілік денсаулық сақтау, қалайылау немесе ойнау ұйымы ресми түрде патологиялық тәуелділік деп танылды.

Салтанат Серікқызы заңсыз ойын бизнесімен күресу мақсатында мемлекеттік органдардың тұрақты негізде қандай жұмыстар жүргізіп жатқаны туралы айтып берді. Ал нашақорлық сияқты қалайылау да әлеуметтік құбылыс, сондықтан қоғамда нөлдік төзімділік пен қоғамдық айыптауды қалыптастыру тиімді шара болуы тиіс.

ақпаратты дайындаған Моргунова Е.А.