Қостанай облысында мамандарды даярлаудағы кәсіптік бағдар берудің стратегиялық рөлі

Тәуелсіз мемлекеттің экономикалық және әлеуметтік дамуын қолдау үшін білікті кадрларды дайындау стратегиясының шеңберінде кәсіптік-техникалық білім беру басты орынға ие. Бұл әсіресе жастарды болашақ мамандықты таңдауға дайындау тұрғысында өзекті бола түсуде, мұны Қостанай политехникалық жоғары колледжінің оқытушылары 2024 жылдың 3 мамырында жүргізген кәсіптік бағдар беру жұмыстары көрсетті.

Оқытушылар құрамы Кожахметова А.Ж., Амирхамзина Б.К., Акушкарова А.Н., Бондарева Н.Л., Костырев В.В., Лазарев Р.Н. Ұзынкөл ауданындағы мектептерде бірқатар кездесулер өткізді. Бұл кездесулердің мақсаты студенттерге колледжде бар мүмкіндіктер туралы білім беру және оларды саналы түрде мансап таңдауына дайындау.

Кәсіптік бағдар беру жұмысының негізгі нүктелері

Мамандықтарға кіріспе: Студенттерге колледжде бар әртүрлі мамандықтар туралы кең ақпарат берілді. Бұл оқу бағдарламаларының сипаттамасын, оқудан кейінгі жұмысқа орналасу перспективаларын және әлеуетті мансап траекторияларын қамтиды.

Материалдық-техникалық базамен таныстыру: Презентацияның маңызды бөлігі колледждің материалдық-техникалық базасымен таныстыру болды. Оқытушылар студенттердің оқу процесінде пайдалана алатын зертханалары, оқу кабинеттері, технологиялық жабдықтары туралы егжей-тегжейлі айтып берді.

Ақпараттық материалдар: Оқушыларға колледж, оның инфрақұрылымы, оқытушылар мен іс-шаралар туралы толық ақпараттан тұратын жарнамалық-ақпараттық брошюралар мен буклеттер таратылды. Бұл материалдар студенттер мен олардың ата-аналарына ұсынылатын білім беру бағдарламаларын жақсырақ түсінуге көмектеседі.

Өзара әрекеттестік және кері байланыс: Әр кездесудің соңында мұғалімдер студенттердің сұрақтарына жауап берді, олардың қалауы мен перспективаларын талқылады, сол арқылы мамандық таңдауда саналы көзқарасты насихаттады.

Кәсіптік бағдар беру жұмысының маңыздылығы

Қостанай политехникалық жоғары колледжінде жүргізілетін кәсіптік бағдар беру жұмыстары студенттерді ақпараттық қолдаудың бір түрі ғана емес. Ол жастарда ересектердің кәсіби өміріне табысты ену үшін қажетті құзыреттерді дамытуға бағытталған, тұлғаның дамуын қолдайды және мансапты стратегиялық жоспарлауға ықпал етеді. Бұл жұмыс әрбір жастың ел экономикасынан өз орнын тауып, оның дамуы мен өркендеуіне өз үлесін қосуы үшін маңызды.