Менің мамандығым. Менің өндірістегі тәжірибем: талдау, тәжірибе және жеңіс

26 қаңтарда әртүрлі елдердің өкілдерінің қатысуымен ” Менің мамандығым. Менің өндірістегі тәжірибем”. Іс-шара Рудный политехникалық колледжінде ұйымдастырылды. Конференция шеңберінде техникалық, экономикалық, қызмет көрсету және білім беру саласының мамандықтары студенттерінің кәсіби (өндірістік) практикасының нәтижелері олардың құзыреттерінің, білімдері мен дағдыларының деңгейін айқындау мақсатында талданды.

Іс-шара сонымен қатар білім алушылардың тәжірибеге бағдарланған даярлығының деңгейін, сондай-ақ олардың дербес еңбек қызметіне және нақты жұмыс орындарына бейімделуге дайындығын анықтауға ықпал етті. Конференцияның негізгі мақсаты әртүрлі мамандықтар бойынша Қазақстан Республикасының техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік міндетті стандартының талаптарына сәйкес студенттердің құзыреттілік деңгейін анықтау болды.

Қостанай политехникалық жоғары колледжінің студенттері өз сөздерінде керемет тиімділік көрсетті. Өндіріс саласындағы тәжірибені “Есеп және аудит” мамандығы бойынша үшінші курс студенті Даяна Садвокасова ұсынды. Ол өз сөзінің бір бөлігі ретінде келесі аспектілерді атап өтті:

1.         Өзінің кәсіби тәжірибесінен өткен кәсіпорынды егжей-тегжейлі таныстырды.

2.         Ол өзінің тәжірибесінде алған кәсіби дағдылары мен практикалық дағдыларын сипаттады.

3.         Тәжірибеден өту барысында кездескен жағымды және/немесе проблемалық сәттер туралы егжей-тегжейлі айтып берді.

4.         Өндірістегі қауіпсіздік ережелерін сақтау тәжірибесімен бөлісті.

5.         Кәсіби практиканың таңдаған кәсіби саладағы болашақ оқуы мен дамуы контекстіндегі рөлін талқылады.

Өз сөзінің нәтижесінде Даяна конференцияның лайықты жеңімпазы атанды. Оның кәсіби тәжірибені егжей-тегжейлі зерттеуі, тәжірибеден өткен кәсіпорынның тұсаукесері және алған кәсіби дағдыларын нақты көрсету қазылар алқасының жоғары бағасына ие болды. Сарапшылар оның кәсіби міндеттерін орындауда жетістікке жету қабілетін ғана емес, сонымен қатар тәжірибе барысында талдау және рефлексия қабілетін де атап өтті.

Бұл жеңіс кәсіби тәжірибе мен теориялық білімнің табысты интеграциясына баса назар аударады. Бұл сонымен қатар басқа студенттерге шабыт ретінде қызмет етеді, олардың ғылыми-практикалық іс-шараларға белсенді қатысуға деген ұмтылысын ынталандырады және кәсіби мансапты қалыптастырудағы практикалық тәжірибенің маңыздылығын көрсетеді.

“Қостанай политехникалық жоғары колледжі” КМҚК арнайы пәндер оқытушысы Жаннат Дүсембиевна Контробаева