«Құқық бұзушылық жасағаны үшін әкімшілік және қылмыстық жауапкершілік» тақырыбында профилактикалық дәріс-әңгіме.

2023 жылдың 20 желтоқсанында Қостанай политехникалық жоғары колледжінде «Құқық бұзушылық жасағаны үшін әкімшілік және қылмыстық жауапкершілік» тақырыбында лекция-әңгіме өтті.

Іс-шараның мақсаты жасөспірімдер арасындағы құқық бұзушылықтың алдын алу; құқықтық білімді насихаттау; өз бетінше шешім қабылдау дағдыларын дамыту; күрделі жағдайларды сыни талдау дағдыларын дамыту; Оқушылардың бойында құқықбұзушылық жасау арқылы Заңды бұзып қана қоймай, өз туыстарына және басқа адамдарға қайғы әкелетіндігі туралы түсінік қалыптастыру.

Директордың су шаруашылығы жөніндегі орынбасары Л.К.Дюсекеева өз сөзінде студенттерге қылмыстың құрбаны болмау жолдарын еске салды. Балалардың қауіпсіздігі мен денсаулығы, сондай-ақ құқық бұзушылық жасағаны үшін оқушылардың әкімшілік және қылмыстық жауапкершілігі туралы мәселелер көтерілді. Өз сөзінде Дюсекеева Л.К. ұрлық, тонау, қорқытып алу, денсаулыққа зиян келтіру және т.б. қылмыстар жасағаны үшін жауапкершілікке тоқталды. Жасөспірімдерге қылмыстық жауапкершілік қай жастан басталатыны және қылмыс жасағаны үшін қандай жаза қолданылатыны түсіндірілді, студенттер Қазақстан Республикасының Кодексімен танысты « Әкімшілік құқық бұзушылық туралы», сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексімен.

Бисимбаева студенттер арасында психоактивті заттарды қолданудың және ойынға құмарлықтың алдын алу мәселесі бойынша сөз сөйледі. Гүлсім Айтжанқызы , Қостанай облыстық психикалық денсаулық орталығының психологы. Өз сөзінде Гүлсім Айтжанқызы ата-аналарына есірткіні қолданудың және БАЗ қолданудың (темекі, насыбай , кальян, шылым шегу қоспалары және т.б.) зияны мен салдары туралы айтып берді . Маман өз баяндамасында психотроптық заттардың орталық жүйке жүйесіне әсері туралы айтып, синтетикалық есірткіні қабылдаған колледж студенттерінің өліміне мысалдар келтірді.

Әңгіме барысында жігіттер спикерлерді зор ықыласпен тыңдап, барлық сұрақтарына жауап алды.